דו ירחון לספרות של אגודת הסופרות והסופרים

אגודת הסופרות והסופרים העברים בישראל

מדריך כלולות / דורית זילברמן

בבואך להתחתן יש כמה דברים שהם אלף בית. לפנייך המדריך השלם:

  איפור – כדאי להשתמש בפוך וכחל לעיניים, שני וששר ללחיים. על האיפור להיות מהודר אך מאופק. גם את חייבת להיות מאופקת. ליילל מהתרגשות לא ישיג את הרושם שאת רומנטית, רגישה ומאוהבת אלא שאין לך קלאסה. אל תגיעי לחופה כמוני עם שני ערוצי נחל אכזב יבשים שחורים שחורצים את הלחיים לאורך, ואל תחרבי את האיפור שהושקע שעות לפני החתונה, בייחוד שכל הבכי היה כי החתן הודיע שהתסרוקת שעבדו עליה כל היום מבגרת אותך בעשר שנים וזו לא האישה שהוא הכיר ובחר.

  בית כנסת – אם כבר בית כנסת תתחתני בבית כנסת יפה, עתיק, עם תקרה מוגבהת לפחות שש אמות מגובה אדם. צבעים שולטים – לבן זהב ועץ מהגוני, שנדלירים עתיקים משתרשרים מהתקרה משני צידי ארון הקודש ובימת הרב, כל זה יובא בשלמותו מאיטליה וייראה כמו כנסייה.

  ג'יבנשי – את השמלה שלך תבחרי מבית ג'יבנשי. הם יודעים מה פירוש הדר מאופק. לבן חלק, ללא תכשיטים וקישוטים, מחשוף עגול סמוך לצוואר, לשובל של כמה מטרים שילדים של אחיותייך יישאו אחרייך עד החופה. לא לבחור שמלה בשוק הפשפשים עם תחרות על מצע של כותנה. אם נשים חוסכות על עצמן אחר כך יחסכו עליהן כל חיי הנישואים.

  דרמה – אל תהיי דרמטית. בכי תמרורים. סצנות. המריבות ביום החתונה גורמות לך להרהר מחדש על כל ההתחייבות שלקחת על עצמך, שלא לדבר על ממש להתחרט. הירשמי לקורס אנטי־דרמה לקראת היום הגדול.

  הינומה – לפחות חמישה מטרים אורכה על פני הקרקע. יש לכסות את הפנים בדרך אל החופה. באופן כללי עייני ערך שמלה.

  הזמנות – הכלה עב"ל החתן. עייני ערך עב"ל. הערה: רק אל תכתבי 19:30 חיבוקים ונשנושים 20:30 נשבעים לעולמים 21:00 אוכלים ונהנים. בבקשה לא. אפילו בתור חרוז הסיומת הדקדוקית של יוד מם צפויה ובנלית. ואת לא.

  וינדזור – תתחתני בווינדזור. עיירה קטנה עתיקה ומכובדת. רחוב ראשי ובו בתי עסק וכל השאר בתי מגורים מוקפים גינות ירוקות מטופחות. וינדזור יכול להיות גם שם המשפחה החדש שלכם. זקס קובורג גוטה מריח גלותי. את צריכה שם אצילי, כי יש בעיה עם שמירת שם נעורייך, שהוא כביכול שלך אבל הוא של אביך. ואז את עוברת משם אביך לשם בעלך.

  (אלא אם כן גילית ששם נעורייך דווקא בא מהצד של שושלת האמהות במשפחתך. כי אבא של סבא שלך נלקח לצבא הרוסי בגיל חמש עשרה ואמרו לו אל תשכח שאתה יהודי ואל תשכח להגיד שמע ישראל אדוני אלוהינו אדוני אחד. בסוף המלחמה הלך והלך עד שמצא בית כנסת, ואמר שמע ישראל. גבר אחד אימץ אותו וגידל אותו וחיתן אותו עם בתו, והחייל המשוחרר אימץ את שם משפחתה: גינזבורג).

  זר – זר טבעי וקטן הוא זר יפה. אבל אל תכיני לבד מפרחים שקטפת בגינה. נכון שזה מבטא אותך כי את יפה וצנועה, אבל רצוי פרחים מהולנד.

  חתן – רצוי נצר לבית המלוכה. עם תארים. אבל אם לא, לפחות תקפידי שזה יהיה חתן אמיתי. לא קולב של הפנטזיות שלך.

  (כמו טייס קרב עם מדים גבריים שיגרמו לך להתעלף בכל פעם מהשילוב של האפטרשייב והזיעה שלו, עם עור שחום ושוקיים של סוס פרא, כדי למנוע מצב שבוקר אחד תעוררי ותגלי שכל השנים האלה היית נשואה לעצמך).

  טבעות – תני לו לבחור לך את הטבעת, אבל בנוכחותך.

  (בכל זאת באת מבית שלא מבזבזים בו כסף על טבעות. וכשחמותך תציע לקנות לך טבעת יהלום, אל תגידי אני מעדיפה לפטופ חדש. לא, אל תהיי פרקטית. כי זו גם הפעם האחרונה שהיא תציע לך את זה. אז קחי).

  יורק – הנסיך אנדרו דוכס יורק, למשל. על כאלה תארים רמזתי בערך "חתן". יורקשייר רגימנט – כל החברים של בעלך מהגדוד של לוחמי יורקשייר, או מהטייסת, שיבואו במדים. ראי ערך מדים.

  כובעים ולא משקפי שמש – להתחתן ביום שישי בצהריים זה טרנדי וגם מוזיל אבל אי אפשר שאת והחתן שלך וגם האורחים תתלבשו מפואר ותגיעו לטקס במשקפי שמש. לא. שמעתי שהחלו כבר לפרוח כובעים והמחירים עדיין הרבה יותר נמוכים מאשר בממלכה המאוחדת.

  כתובה – הכתובה מוקראת בטקס החופה. הכתובה היא בעצם הסכם הממון העתיק בעולם ולכן רצוי שתדעי לשמור על זכויותייך בניגוד למה שהיה נהוג פעם.

  (וגם: זה לא הרגע להיות אירוני ושהוא יגיד "שמונה גמלים עשר פרות ועשרים כבשים". כי כולם יגחכו רגע ואז הרב ידרוש סכום. ואהובך שוב יצחיק את הקהל על חשבון הדת העתיקה, הפמיניזם הנאור ועל חשבונך, ויחזור על הדברים: "שמונה גמלים עשר פרות ועשרים כבשים". והרב כבר ממש יתעצבן וסבא שלך יגיד אוט אזוי וכולם ירצו כבר לגמור עם זה ואז יכריחו אותו להתחייב על הסכום המינימלי שזה י"ח אלפים).

  לימוזינה – מסוג רולס רויס שחורה ואצילית. לא לוותר. לא להיות מעשית. מה עשית.

  מכון יופי – אותו הדין. שם תוכלי להירגע, להרהר, בשעה שלפחות ארבע ידיים מעסות אותך או מסרקות אותך או מאפרות אותך וזה נעים. זה גם טקס אלטרנטיבי למקווה, וזה גם יבודד אותך מהחתן שלך שלא יציק לך ויעליב אותך מהבוקר. לא להיות איתו כי שניכם במתח. והמהדרות נפרדות מהחתן לששה שבועות לפני החתונה. לא מפני שהן בתולות אלא כדי לא להפוך את הימים האלה ליומיומיים. לתבל בגעגועים.

  מוזיקה – גדוד חצוצרנים ילווה את הלימוזינה ברחוב הראשי. אם אין לך – גם קבוצת תוקעי שופרות תשיג עור ברווז בקהל.

  נדרים – בטקס היהודי אישה לא מדברת, אבל לאחר שחמישית מהנישאים בוחרים למצוא דרכים אלטרנטיביות לחתונה הדתית, גם הרבנים החלו לזמר, לבדח ואף לתת לכלה לדבר. אבל תחליטי עם החתן שלך מראש במה אתם בוחרים. ואם בחרת בבית הכנסת האיטלקי המוזהב, וברב לאו או ברב הספרדי הראשי, ורק החתן ידבר, אז בבקשה, שלא יתחיל למרוד בדיוק שם במוסכמות. וכששואלים אותו, כמה תיתן לה בכתובתה, שלא יתחיל להגיד "פרות כבשים ועז" וכולם יזיעו במבוכה בתוך החליפות. ואבא שלך כבר יחטוף עצבים והאולקוס שלו ייתן את אותותיו בשפת גופו. ואת תילחצי כי את צעירה ועוד פוחדת מאביך. והרב יגיד: אי אפשר. רק כסף. והחתן שלך החתרן יגיד, לא. הכתובה הומצאה בימים ההם ולא היה אז כסף. ונתנו גמלים, פרות, עיזים, כבשים. וגם ככה הצעתו לא הייתה הכי נדיבה. כולם כבר רוצים למות סביבך אבל הוא בשלו, ממשיך להציע ממבחר המקנה שאין לו. הרב רוצה להתקדם ולבסוף רושם על דעת עצמו את המינימום בסך ח"י אלפים. ואת יצאת פראדל. עייני ערך רבנית או קראי את סיפורה של דבורה בארון בשם זה.

  נסיכה – נסיכה היא שילוב של כתר, תואר אצולה, ארמון ואמצעים כספיים בלתי מוגבלים. לא כינוי חיבה.

  סטילטו – נעלי החתונה שלך יהיו נעליים סגורות המסתיימות בשפיץ על עקב עיפרון דק. זהו הנשק הנשי שלך ומענה לרגל הצברית הרחבה והמרבה ללכת יחפה על מצע עור קשה בכריות ומתקלף בעקבים. נעל שטוחה היא אקט פמיניסטי אנטי פנטסטי.

  ספיישל גסטס – לתבל את החתונה ואת המשפחה שבאה לחגוג איתך בספיישל גסטס. ג'ורג' קלוני בקהל תמיד מוסיף, גם אם את לא ממש מכירה אותו אישית.

  עב"ל – בהזמנות לחתונה נהוג לכתוב עב"ל. תעמדי על כך שבהזמנות שלך יהיה כתוב: עם בחיר ליבה. טקסט מלא ולא ראשי תיבות, כי את ראשי התיבות אפשר לפרש גם: "עוברת לידי" (דורית עוברת לידי מנחם. מרשות אבי לרשות בעלי, אימי תמיד אמרה, מטאטאת את הבית ומתמרמרת אל תוך דלי השטיפה). גם בנדרים המלכותיים הכלה כבר לא צריכה להגיד שהיא מתחייבת לציית לבעלה. את לא נמסרת על ידי אביך לבעלך. שגם על הביטוי בעלך כבר נלחמו ונהרגו לא מעט כלות בקרב על השוויון.

  פאר מאופק – חובה לנסיכות.

  צרמוניה – או הטקס. זהו ביטוי צורם יותר בצלילו: צרמוניה, אך נהוג בקרב קהילות מסוימות הנשענות על השורש הלטיני סרמוני, רק בתחושה מזרח אירופית או ביידיש.

  קווין ויקטוריה ווק – זהו השביל שנהגה המלכה ויקטוריה לצעוד מארמונה לארמון חמותה. לעיתים צעדו שם שתיהן. אין ספק ששביל בין שני ארמונות הוא הדיסטנס הנעים ביותר בין נסיכה לחמותה.

  רבנית – לשיחת הדרכה עם הרבנית הולכת כל כלה. היא תסביר לך מתי מותר לך לקיים יחסי מין עם בעלך ומתי לא. כל מה שהורייך גמגמו ונבוכו כשניסו להדריך אותך היא תגיד לך בלי להתבלבל. אם קבעת את התאריך ואת לא רוצה שהיא תזיז לך אותו בגלל הצורך לשמור "שבעה נקיים" את צריכה לבוא מוכנה מראש (ולא לענות כמוני: יש סיפור של דבורה בארון בשם "פראדל", שבעלה היה סוכן נוסע. לא היה ברור מתי הוא מגיע, וכשיום אחד קיבלה מברק שהוא בא, הלכה לרב בעיירה, קיבלה היתר מיוחד להיטהר במקווה למרות היותה בשבעה נקיים, ולקבל את פני בעלה כשהיא מוכנה ומזומנה לקיים איתו את מצוות פרו ורבו. כל הנשים שהיו במקווה ידעו שהיא בונה על בעלה. ואז הוא הגיע, השאיר את הדלת הראשית פתוחה, אסף כמה דברים, החליף את הבגדים המשומשים במכובסים ויצא שוב לדרכו. כולן ראו שהוא לא התייחד עם אשתו. שיימינג פומבי. המקווה היה אז הרשת החברתית של העיירה, אז מה אני צריכה את זה? סיימתי בסימן שאלה. הרבנית ירתה את הדבר הראשון שעלה בדעתה ואמרה: את לא צריכה לשים לב לכל מה שאיזו עיתונאית כותבת).

  שיר החתונה – רצוי ביצוע קלאסי פילהרמוני ודי כבר עם "כי לאהבה אין מדינה" של צביקה פיק.

  שושבינים – בחתונה שלך את מלכה ואהוב ליבך מלך. זו הסיבה שלא תוותרי על מנהג השושבינים.

  תפילה – שמשתפת את כל הקהל היא ערובה אם לא להצלחת הנישואים הרי להצלחת החתונה.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp