דו ירחון לספרות של אגודת הסופרות והסופרים

אגודת הסופרות והסופרים העברים בישראל

אוקטובר 2022

גיליון אמונה - מאזניים, אוקטובר 2022

לקריאה בפורמט PDF

פידיאף אוקטובר 2022

דבר העורכת | גיליון אמונה / אוקטובר 2022

כל העסק הזה של האמונה
גיליון "אמונה" רואה אור פוסט תקופת החגים, תקופה שמסכמת משפחתיות אינטנסיבית, חילופי עונות, מנהגים, כאבים ושמחות, ולחלק מאיתנו גם התמודדות עם שאלות אמוניות.
אנחנו חיים בתקופה מוזרה, משברית ומרתקת מן הצד האמוני; תקופה מלאת שאלות, שזקוקה לספרות עברית שתגבה אותה.

קראו עוד »

עונה / מרים גולן

מֹאזְנַיִם דו ירחון לספרות של אגודת הסופרים עונה / מרים גולן אֵצֶל הַיְּהוּדִים גּוּף וְנֶפֶשׁ הֵם אֶחָד לֹא הַרְבֵּה מְבִינִים אֶת זֶה נֶאֱחָזִים בְּדִינֵי טָהֳרָה

קראו עוד »

שירים / גילת קול

מֹאזְנַיִם דו ירחון לספרות של אגודת הסופרים שירים / גילת קול 1,320 אַתָּה מַתִּיז מֵי סַבּוֹן מִמַּזְרֵק חֲסַר מַחַט וְשׁוֹאֵל אֵיךְ בָּאִים לָעוֹלָם יְלָדִים. אַתָּה

קראו עוד »

ישו / קרן להמן

אמא נשארה בבית. אני אוהבת שיש לי את הבית קצת לעצמי, הסבירה כששאלתי. היא הגישה לאבא את התיק שארזה לנו: יש בפנים גם ירקות ופירות חתוכים, שלא תאכלו רק שטויות כל הזמן, היא אמרה ונתנה לי נשיקה על כל לחי ועל האף. צעדתי מאחורי אבא אל הסוזוקי הכחולה, זו שהוא רוצה להחליף כבר מזמן אבל מחכה כי קודם הוא צריך למצוא עבודה. התחלנו את הנסיעה לירושלים. אבא החליט שנוסעים דרך כביש 443, הכביש שאמא תמיד מפחדת לנסוע בו אחרי שירו שם על מכוניות. זו דרך הרבה יותר יפה, הוא הסביר. אמרתי לאבא שאני מפחדת והוא אמר שאין לי מה לפחד, אף אחד כבר לא יורה על מכוניות מאז שבנו את הגדר, והוסיף: אל תגלי לאמא.

קראו עוד »

עיר האוהבים האסורים / שירה כרמי

סיפור ידוע רודף את החנות הוותיקה, ג'סטין וסוזן, שניצבת בראש המדרגות האדומות בארונדייל שופינג סנטר בהָארָארֶה, בירת זימבבואה: ג'סטין מקמילן, בעלה של סוזן, נטרף בצהרי שני אחד על ידי אריה ליד אגם קאריבה, בשעה שתינה אהבים עם פילגשו.

קראו עוד »

גרעין האמונה / ענת לב־אדלר

כל הסיפורים הטובים, אפילו הפנטסטיים, מתחילים בגרעין של אמת. במקרה הזה, גרעין של חיטה, שנטחן לקמח שנבלל במים שנילוש בידיים שנקלע לחלה. ביום של חול בסגר הקורונה הראשון, כשאף אחד עוד לא ידע לאן אנחנו מתגלגלים מכאן, רגע לפני שעוד צמת פחמימות מוברשת עמדה להישלח אל לוע התנור הביתי, התקשרה חברתי יראת השמיים.

קראו עוד »

אתמול חישבנו / ויקי כהן

בדיוק חצי שנה עברה.
חדר מוחשך, מזכירה מאחורי פרגוד מתקתקת תקתוקי מקלדת מהירים, מקלידה מספרים, תיאורי איברים – "יש מוח, חלוקה טובה. כפות רגליים, כפות ידיים, חמש אצבעות בכל גפה. עמוד־שדרה נראה טוב מאוד." הרופא הנחמד נשמע כאילו הוא מנחה סדנאות מדיטציה. יש לו מבטא רוסי, וקול נמוך ועייף. החשכה בחדר הולמת את הקול שלו. רעשים מעטים נכנסים מבחוץ. את רחש המזגן מלווים צלצולי טלפון מהקבלה, וקולות פתיחה וסגירה של דַלתות חדרי בדיקה אחרים.

קראו עוד »

שירים / גונדולה שיפר

מֹאזְנַיִם דו ירחון לספרות של אגודת הסופרים שירים / גונדולה שיפר ניקובי תנוכים אָז יִקֹּב־לָנוּ תַּכְשִׁיטַן הַכְּפָר נִקּוּבֵי תְּנוּכִים. נִכְנַסְנוּ לַחֲנוּת עִם אִמָּא וְתוֹרִי הִגִּיעַ

קראו עוד »

עמנואל – פרי האמונה / מוטי פוגל

כתמים חומים ירוקים נימרו את דופנות האסלה בדפוס לא אחיד. עמנואל השתהה לרגע, מדמה לזהות בהם תבניות מוכרות. הנה, שם אפשר לראות פרצוף, וכאן צב או ארנבת, אך לפני שהספיק להתעמק בתווי פניה של בת הים שוב היטלטלה קיבתו, וגל חדש של שאריות אוכל ומיצי קיבה עלה והציף את האסלה. קלקול קיבה ארור, עמנואל מנסה להיזכר אם אכל בשבוע האחרון משהו יוצא מגדר הרגיל. מצד אחד, חוסר הניקיון בפלאפל השכונתי תמיד הטריד אותו. מצד שני, שנתיים שהוא אוכל שם מדי יום חמישי, ועד כה לא סבל מכאבי בטן חריגים, וגם אם דרסו חתולים בעיסת הפלאפל, שלושה ימים כבר חלפו מאז המנה האחרונה – בלאפה, עם חצילים מטוגנים וכרוב, בלי חריף ובלי חמוצים – וכאבי הבטן הולכים ומתגברים, במיוחד בשעות הבוקר, לאחר שהוא מתעורר משינה טרופה. שאול, השותף שלו, התלונן אתמול שהוא נמצא יותר מדי זמן בשירותים ושגם לאנשים אחרים יש צרכים.

קראו עוד »

הגלגול הפרטי שלי / ניצן ויסמן

המידע הזה שקיבלתי באותו אירוע חי בתוכי מאז כעוד זיכרון. זיכרון מהותי, בסיסי, אבל לצד זיכרונות אחרים של החיים האלו; הייתי פעם ילד בחיפה, אחר כך הייתי חייל וגם סטודנט, הכרתי אישה שקשרתי חיי בחייה, נולדו לי ילדים, עסקתי במקצוע, כתבתי ספרים. ככל שאני זוכר לא עבר יום בו לא חיפשתי את המשמעות המחברת בין הדברים ומסתתרת ביניהם, בו לא שאלתי עצמי איך ראוי לחיות, ומה פירוש להיות אדם; שנים הייתי מעורב בקבוצות רוחניות, תרגלתי מדיטציה, קראתי ספרות חוכמה, ניסיתי לארגן חיי על פי קוד קפדני.

קראו עוד »

מכינה לשירה / יוסי יזרעאלי

מֹאזְנַיִם דו ירחון לספרות של אגודת הסופרים מכינה לשירה / יוסי יזרעאלי 1. מכינה לשירה "אֶת מָה שֶׁמֵּעֶבְרָהּ שֶׁל מְצִיאוּת לֹא קַיֶּמֶת". מִשְׁפַּט פְּתִיחָה בַּמְּכִינָה

קראו עוד »

שירים / רעיה ג'קסון זלקינד

מֹאזְנַיִם דו ירחון לספרות של אגודת הסופרים שירים / רעיה ג'קסון זלקינד אני אמא הַכֹּל כַּשּׁוּרָה. בְּגָדִים מְצִיצִים מִמְּגֵרַת הַשִּׁידָה צְלָלִיתָם הוֹפֶכֶת לְמִפְלֶצֶת לַיְלָה מַפְחִידָה

קראו עוד »

שוקולד קשה למריחה / סלעית שחף פולג

גשם ירד בבסיס מאז יום חמישי שעבר.
גשם כבד, עבה כמו קיר זכוכית מלוכלכת מקושט בנטיפי ברד עגולים, כמו שוקולד צ'יפס קפואים הנוחתים על גג אוהל האוגדה המאולתר.
הגשם לא הפסיק לרדת משבת שעברה, גם אז הן נשארו בבסיס. שבת אחת יוצאים, שתיים לא.
"שוקולד למריחה על לחם שחור," איה המהמה לעצמה בפעם המי יודע כמה, עיניה עצומות והיא שכובה עטופה בדובון ענקי על ספסל עץ צר.

קראו עוד »

פּוֹלַרוֹיִד / קטיה בלוך־גייגר

מֹאזְנַיִם דו ירחון לספרות של אגודת הסופרים פּוֹלַרוֹיִד / קטיה בלוך־גייגר בַּיּוֹם שֶׁבּוֹ חָזַרְנוּ, בְּעַתְלִית שְׁתֵי נָשִׁים לְיַד הַמַּיִם וּמַסְלוּלִים חוֹצִים עַל חוֹל כָּבֵד, וְהַשֶּׁקֶט

קראו עוד »

בסטיז / דבורה דויטש

נהגתי את עריסת הפלסטיק בה ישן בני אל מחוץ לתינוקייה. על הקיר בכניסה לבית הכנסת היו תלויות תמונות של תינוקות, שהאימהות שלהם התמידו במצווה. בפני התינוקות ראיתי אור. הכיתוב "תעודה: חצי שנה מצווה מלאה" עורר בי כבוד. רציתי תעודה כזו. שיניתי תוכניות. במקום ללכת לחדרי, נכנסתי לבית הכנסת. העריסה נכנסה לפניי.

קראו עוד »