דו ירחון לספרות של אגודת הסופרים

דבר העורכת

"כשאנו מסתכלים במראה אנחנו חושבים כי התמונה מולנו מדויקת. אבל די שנזוז רק מילימטר אחד, והתמונה תשתנה. אנחנו מתבוננים למעשה בטווח אינסופי של השתקפויות. ואולם, לפעמים חייב הסופר לנפץ את המראה – משום שמן הצד השני של המראה ניבטת אליו האמת. אני מאמין שלמרות הקשיים העצומים הכרוכים בכך, נחישות אינטלקטואלית תקיפה, בלתי מתפשרת ועיקשת שלנו, כאזרחים, להגדיר את האמת הממשית של חיינו, ושל החברות שבתוכן אנו חיים, היא חובה מכרעת המוטלת על כולנו. למעשה היא הכרחית. אם נחישות כזו לא תתגלם בחזון הפוליטי שלנו, אין כל תקווה לחדש את מה שכבר כמעט אבד לנו – את כבוד האדם."

  כך כתב הרולד פינטר, אולי גדול המחזאים של המאה העשרים, בנאום לרגל זכייתו בפרס נובל ב־2005. גיליון מס' 6 של מאזנים מוקדש לתיאטרון, אבל לא פחות מכך הוא מוקדש לנחישות האזרחית לומר אמת לנוכח מציאות פוליטית המאיימת להצר את צעדינו כבני אנוש וכיוצרים. בגיליון יתפרסמו, לראשונה במאזנים, קטעי מחזות שמעולם לא ראו אור כטקסט, ולצידם מחשבות על תיאטרון ועל עבודה תיאטרונית: המחזאי יהושע סובול בקטע מתוך מונודרמה בכתובים ולצידו מסה על התיאטרון הבלתי אפשרי; המתרגם ויוצר התיאטרון אלי ביז'אווי בנוסח עברי חדש למחזה "ציפורים כולם" של ווג'די מועווד, סאגה משפחתית המתודלקת על ידי המציאות האלימה של אזורנו; הסופר, המחזאי והבמאי רועי חן בקטע מתוך המחזה "מי כמוני"; התפאורנית ומעצבת התלבושות רות דר (שגם יצרה את הסקיצה המופיעה על כריכת הגיליון) בטקסט המספר על עבודתה עם חנוך לוין, ועלית קרפ בריאיון עם יוצרת הפרינג' יעל פיילר שתדבר על תיאטרון פמיניסטי בעקבות אחת ההצגות הפמיניסטיות הראשונות שנעשו בארץ, "אישה מן האדמה", שהוצגה בפסטיבל עכו ב־1981. לצידם, תרמו לגיליון קטעי מחזות ומונודרמות בעבודה, כמו גם יצירות פרוזה שעוסקות בעולם התיאטרון: עינת ויצמן, חיים מרין, יוסי וקסמן, שמרית לוסטיג ומנחם משגב, וגם פואמה חדשה מאת שרון אס בהשראת דמותה של קליטמנסטרה מהטרגדיה הקלאסית, ושירי תיאטרון של אפרת מישורי ועמנואל יצחק לוי ששיר שלו מופיע גם על הכריכה האחורית של הגיליון.

  עוד בגיליון, מיטב הפואטיקה והפוליטיקה בשירה, פרוזה וכתיבה מסאית: מחזור שירים חדש מאת איה סומך בהשראת דמותה של איילין וורנוס, הרוצחת הסדרתית הראשונה שהוצאה להורג באמריקה; שירים חדשים מאת שז, אלי הירש, תהילה חכימי, איה אליה ואוריאן זכאי; מסה מאת דרור בורשטיין וסיפורים מאת ליאת אלקיים, צביקה ניר, אוריאל ציבין, הדר אורלנוב, ועוד ועוד.

  מאחלת לכולם עמידה בלתי מתפשרת וקריאה נחושה!

שלכם,
תמר מרין
עורכת מאזנים

moznaim_Dec22_cover_01
כריכת גיליון דצמבר 2022 - תיאטרון
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp