דו ירחון לספרות של אגודת הסופרות והסופרים

אגודת הסופרות והסופרים העברים בישראל

דבר העורכת

שלום לקוראי ולקוראות מאזניִם היקרים לנו מאוד.

  בחודשים האחרונים מושג החופש חמק מאיתנו. אותה חירות טבעית, הזכות להחליט מה לעשות עם חיינו, כוסתה בטעם מר של השלכות המלחמה. המילה חופש נצבעת עכשיו בסרטים צהובים ושחורים ומסמלת את החופש שנלקח מאחינו ואחיותינו החטופים לחזור הביתה. את חופש התנועה שנבצר מחיילינו שכעת מגינים עלינו. את החופש היחסי של כל מי שחי בארץ הזאת, ומדבר את שפתה, נושם את תרבותה, לחיות בעולם שפוי יותר, רחוק מאבל. במדינה ללא מלחמה.

  מעשה כתיבת הסיפורת, המסה והשירה הוא עצמו ביטוי של חופש. חופש כתוב, במובנו הקונקרטי ביותר. חופש לבטא את שהעיניים רואות והמחשבות מדמיינות. חופש לנסות ליצור יש מאין, לפענח דרך המילים הכתובות את העולם.

  המלחמה והחופש לכתוב קשורים זה בזה בקשר גורדי. ההיסטוריה של הספרות, ושל הספרות העברית בפרט, לימדה אותנו כי בעיתות מלחמה נכתבו יצירות הספרות החשובות ביותר. אולי העיסוק במילה הכתובה, הניסיון ליצור בה סדר, מהלך רגשי, זיקוק מסקנה אנושית, ביקורת מחשבתית או יופי אסתטי – הפכו להיות פתרון זמני למצב כאוטי, עוצמתי ובלתי חופשי.

  הכותבים והכותבות שמשתתפים בגיליון שלפניכם מתכתבים עם מושג החופש באופן ישיר ועקיף. כולם עוסקים בחופש לכתוב ולכאוב, לקרוא ולהתכתב עם היוצרים שלפניהם, לבטא את קולם ולעסוק בדברים המהותיים המטרידים אותם, הקשורים במלחמה, וההפוכים לה. מכאן, שכאשר המציאות סוגרת עלינו, היד הכותבת נשארת חופשית. והלוואי שביכולתה להעניק חופן חופש בעבור קוראיה.

  בין כותבי הגיליון שבידכם תמצאו את רוני אלדד, אביחי קמחי, עמרי הרצוג, שרון קנטור, מימס וילמה, סיגל נאור, אורה אחימאיר, אודיה רוזנק, אסתי ג' חיים, חיה לוי, דנה גולדברג, מיה מיטב ורבים נוספים, ולצידם כותבי ביכורים שלהם זה פרסום ראשון.

  גם בימות מלחמה, מערכת מאזניִם ממשיכה לפעול ללא הפסקה ולהוציא לאור את מיטב הקולות בזירה העברית העכשווית.

  בתקווה לשיבת החטופים והחיילים הביתה, ולימים של נחמה בשקט.

  שלכם
  שרי שביט, עורכת מאזניִם
  וצוות כתב העת.

מאזניים - יוני 2024 - חופש - כריכה סלעית קרץ
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp